BAŞSAĞLIĞI MESAJI 00
Haber
30 Kasım 2021 - Salı 14:00
 
BAŞSAĞLIĞI MESAJI
BİLGE’Yİ KAYBETTİK… / Nafiz AKGÜN
İLANLAR Haberi
BAŞSAĞLIĞI MESAJI

 

 

BİLGE’Yİ KAYBETTİK…   /  Nafiz AKGÜN

     Yusuf Bilge Büyükboyacı’yı kaybettiğimizi öğrendim. Onun kaybı sadece bir arkadaşımızın kaybı değildir. Onun vefatı, kültür ve edebiyat dünyamızdan ışıklı bir yıldızın daha kayıp gitmesi demektir. 
     Acısı büyük, ama ölümün mukadder oluşunu kabullenmekten başka tesellimiz yok. Onu hep hayırla anacak ve ardından hak ettiği güzellikleri söyleyeceğiz. 
     Yusuf Bilge Büyükboyacı kelimenin tam anlamıyla beyefendi bir insan, etrafındakilere sevgisini esirgemeyen bir ağabeyimizdi. Delikanlılık çağımızda bize rol model olmuş, öğrettikleriyle düşünce dünyamızı şekillendirmiş bir kardeşimiz, bir büyüğümüzdü. 
Okuyan, araştıran ve tefekkür eden bir insandı Yusuf ağabey. Kalemi güçlüydü; fikirlerinin ete kemiğe büründüğü yazılarını hayranlıkla okurduk. 
     Adıyla müsemma idi. Yusuf güzelliğinde bir nezakete, bilge derecesinde bir bilgi birikimine sahipti. Türk kültürüne ve Türkçeye âşık bir bilge adamdı gerçekten. Türkçeye ve dilimizin zengin kelime hazinesine hakimiyetinin en iyi delilleri diyebileceğimiz usta işi şiirlerini unutmak mümkün değil. Onun en büyük hatırası bence şiirleri. Kelime ve deyimlerimizin olanca güzellikleriyle arzı endam ettiği Yusuf Bilge şiirlerini ondan kalan nişaneler olarak çokça okumalıyız. 
     Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

 

 

NAFİZ AKGÜN Biyografi

Kaynak: Editör: Yalvacfm
Yorumlar
0
Haber Yazılımı