Reklamı Geç
HABER DETAY
Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi
Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi
13 Nisan 2023 - Perşembe 21:45
TARIM

Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi

 

​Tarım ve Orman Bakanlığınca tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılması amacıyla "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı" yürütülmektedir. 

Projenin Eğitim çalışması Gönen ilçesinde Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde yürütülerek, projede görevlendirilen mühendisler tarafından Gülgönen Tarımsal Kalkınma Kooperatif Ortağı kadınlarımızla gerçekleştirilmiştir. Proje doğrultusunda daha sonra tel direk ve fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitü Müdürlüğünün iş birliği ile hazırlanan "Isparta Bölgesinde Ahududu ve Böğürtlen Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi" 2023 yılı yatırım programına alınmıştır. Projeden Isparta iline bağlı Gönen ilçesinde, ortaklarının tamamı kadınlardan oluşan S.S. Gülgönen Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde yer alan kadınlarımız faydalanacaktır ve proje diğer kadınlarımıza da örnek teşkil edecektir.

Proje kapsamında böğürtlen ve ahududu yetiştiriciliği konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verilerek, bu bitkilerin yetiştiriciliği konusundaki teknik bilgilerin ve yeniliklerin kadın çiftçilere aktarılması amaçlanmaktadır. Ayrıca eğitim çalışması sonunda yapılacak teknik gezilerle kadınların üretim faaliyetlerini yerinde görmeleri de sağlanacaktır.

Proje kapsamında ilgili kooperatif adına kurulan 2 bin m2'lik alandaki telli terbiye sisteminde ahududu böğürtlen yetiştiriciliği yapılacaktır. Elde edilecek ürünler kadın kooperatifinde değerlendirilecek ve kooperatiflere gül ürünlerinin yanı sıra alternatif bir ürünle katkı sağlanmış olacaktır. Projeye Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından her türlü teknik destek verilmeye devam edecektir.

Editör:Yalvacfm

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0