Biyografi 00
Biyografi
Bu biyografi 1462 kez okundu
Nafiz AKGÜN
YAZAR
 
 
 
 

 

   Nafiz AKGÜN 

 

              Öğr.Gör. Nafiz AKGÜN Hocamızın Emekliliği dolayısıyla 8 Ekim 2020 Tarihinde Akademi Sosyal Yaşam Merkezinde bir Buluşma Gerçekleştirildi.


             Öğretim Görevlisi Nafiz AKGÜN , 1955 yılında Yalvaç’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yalvaç’ta tamamladıktan sonra yükseköğrenimini şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde  1977 yılında tamamladı. Aynı yıl Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde memuriyete başladı. 1978 yılında evlendi ve memuriyetine Isparta Valiliği Basın Bürosunda devam etti.

 

              1982 yılında Isparta Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ne Yayın Müdürü olarak atandı. Bu kurumun Akdeniz Üniversitesi’ne bağlanmasından sonra Isparta Mühendislik Fakültesi’nde Şube Müdürü olarak çalıştı. 1992’de Süleyman Demirel Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığına getirildi. Bu görevinin yanında üniversitenin Basın ve Halkla İlişkiler birimi ile Radyo Televizyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin müdürlüğünü yaptı. 2006 yılında akademisyenliğe geçerek Isparta Meslek Yüksekokulu’na Öğretim Görevlisi olarak atandı; İletişim ve Halkla İlişkiler konulu dersler verdi. 2018 yılında yeni kurulan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne geçti ve “Rektör Danışmanı” olarak görevlendirildi.

 

               İdari ve akademik görevlerinin yanı sıra yazarlığa ilgi gösterdi ve çok sayıda yayın çalışmasına katıldı. Dergâh Yayınevi’nin çıkardığı “Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi”nin yazar kadrosunda yer aldı. 10 yıldan fazla süreyle SDÜ Bülteni’nin editörlüğünü ve köşe yazarlığını yaptı. SDÜ’nün birçok prestij kitabına editör ve bölüm yazarı olarak imza attı. Üniversite Radyosu için “Edebiyat Dünyası” ve “Anadolu’dan Sesler” adlarıyla birçok program hazırladı ve sundu. “Bu Bizim Hikayemiz” adıyla yayınlanan SDÜ 15.Yıl Belgeseli ile Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi vizyon filminin metin yazarlığını yaptı. SDÜ ve MAKÜ için çok sayıda tanıtım filmi metni yazdı. ISUBÜ için konuşma metinleri ve kurumsal mesajlar hazırladı. Ayrıca çeşitli özel sektör kuruluşlarının tanıtım filmi ile bazı şahsiyetler için hazırlanan biyografik filmlerin metinlerini yazdı. BAKA tarafından desteklenen “Yeni Rota” projesi çerçevesinde çeşitli ilçelerin tanıtım filmlerinin metinlerini kaleme aldı. Kendisi birinci isim olmak üzere “Isparta Folkloru” ismiyle 3 ayrı kitap ve müzik CD’sini yayına hazırladı; Atatürk Kültür Merkezi’nce yayınlanan “Geçmişten Günümüze Isparta” kitabında “Isparta’nın Folkloru ve Müzik Kültürü” isimli bölümü yazdı.

 

             Her durumda nazik, anlayışlı ve hoşgörü sahibi olan hocamız aynı zamanda entelektüel bakış açısı ile her durumda sağduyulu kararlar alabilen iyi bir bürokrattı.

 

            Isparta’da üniversite kurulması ve gelişmesinin tüm aşamalarının yakından tanığı oldu ve bu süreçlerin önemli bir kısmına değerli katkılarda bulundu.

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Nafiz, AKGÜN, ,
Haber Yazılımı 0