Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri Genelgesi 00
Haber
02 Haziran 2021 - Çarşamba 23:47
 
Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri Genelgesi
81 İl Valiliğine Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri Genelgesi Gönderildi
EĞİTİM Haberi
Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri Genelgesi

81 İl Valiliğine Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri Genelgesi Gönderildi

 

     İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre çok sayıda kişi 6 Haziran pazar günü olacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak. İşte alınan muafiyet kararları

 

     Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri Genelgesi gönderildi.

     Genelgede tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü ülke genelinde 09.30 - 12.50 saatleri arasında Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS) iki oturum halinde gerçekleştirileceği ifade edildi. 
 
     Genelgede Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS), salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:
 
      Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran          2021 Cumartesi günü 10.00 - 16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00 - 10.00            saatleri arasında açık bulundurulacak. 


     Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında         herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü         tedbir belediyelerce alınacak.


      Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek                 öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma         kısıtlamasından muaf tutulacak.


      6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00 - 15.00 saatleri arasında açık olabilecek. Bu yerlerde              çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.


     Valiler ve kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli       eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak.       Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava               girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye           neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek. Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması             konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.


 
     Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.

Kaynak: Editör: Yalvacfm
Yorumlar
0
Haber Yazılımı