Mahmut TOPBAŞLI ANLATAN MEYDANINDA KİTAP KAMPANYASI
Yazı Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 20:23
 
ANLATAN MEYDANINDA KİTAP KAMPANYASI
Mahmut TOPBAŞLI
yalvacfm@hotmail.com
 
 

ANLATAN MEYDANINDA KİTAP KAMPANYASI

 

     Yalvaçfm haber sitesinde kaç haftadır İNSANA DAİR başlıklı yazılar yazıyorum. İNSAN EN BÜYÜK ZENGİNLİKTİR… İNSANA DAİR 1-2 başlıklı yazılarla güzel Yalvaç’ımızın güzel insanlarına dair tespitlerimi paylaşıyorum. İlimde, sanatta, sporda, kültür ve edebiyatta, hizmet ve katkıda Yalvaç’ımızın adını duyuran, elde ettiği başarılarla Yalvaçlı olmanın gururuyla kendinden söz ettiren insanlarımızla ilgili gönül okşayıcı, numune-i emsal babında, yeni nesillere rol model diye gösterebileceğimiz değerli insanlara dikkat çekmeye çalışıyorum. Kim duyar, kim dinler, kim bakar sözüme endişesine aldırmadan, hariçten gazele kim kulak verir demeden ben yazarlık-şairlik görevimi, kalem erbabı olmanın sorumluluğunu yerine getireyim de ötesi kalplere, izanlara, hassasiyetlere nasip işi olarak yansır inşallah diyorum.


     Öyle bir güzellik yaşandı ki, biz birbirimizi yüreğinden tanırız ölçüsü tamı tamına zuhur etti. Adalet Bakanlığınca “Her Cezaevine Bir Kütüphane” Kampanyası için Yalvaç’ta atılan adım epey bir ilgi gördü. ANLATAN MEYDANI’NA  kurulan kitap bağışı toplama çadırına kitap bağışları başladı. Dün (4 Haziran 2021) kampanyayı Süleyman KOCABAŞ ziyaret etti. Süleyman mahallemizin çocuğu… Çocukluk arkadaşım. Kendisi birkaç yaş küçüğüm ama dostluk ve hukukumuz büyük… Ata dostu kategorisinden bir altın yürek. Birkaç gün önce Feysbuk sayfasından yaptığı bir paylaşımla ERTUĞRUL’UN DEDESİ/CAN BORCU romanımızla ilgili duygu ve düşüncelerini iletmişti. Bir yorumda benden bahsederken çocukluk günlerindeki atmosfere vurgu yaparak epeyce övgüler dizmişti. En iyisi o yorumu kopyala yapıştır yapmak.

 
     “Ata dostum mahalle Ağabeyim Yazar ve Şair Mahmut Topbaşlı Hocamın ERTUĞRULUN DEDESİ''CAN BORCU Romanını hissederek okumaktan büyük mutluluk duydum. Kaleminiz Var olsun. Selam ve hürmetlerimle...


      Değerli Ağabey Mahmut Topbaşlı Hocamla Ata dostu ve Kaş mahalle çocuklarıyız. Kendisini tanıdığımda Mahallenin futbol hocası olduğunu zannederdim. Ancak o bir ağabeymiş. Futbol kabiliyetim zayıf olmalı ki mahalle takımına giremedim. Fakat düşünce ve fikir hayatımıza o girmiş olmalı ki fikir düşünce sözlerini ilk defa kendisinden duydum, öğrendim. Kapitalizm, Komünizm, Masonluk, Faşizm nedir, Dünyada yönetim biçimleri gibi ahvali, vatan millet sevgisini, milliyetçiliği/ülkücülüğü ondan dinledim ilk…  Kendilerine şükran ve sevgilerimi iletiyorum.”


      Süleyman uzun bir süre Yalvaç Devlet Hastanesinde memleketine hizmet etti. Sonrasında Yemek Fabrikası işiyle meşgul oldu. Şimdi de İYİ PARTİ yalvaç ilçe başkanlığını deruhte ediyor. 

     Sabırsızlandığınızı, “sadede gel, biz Süleyman Kocabaş’ı senden iyi tanıyoruz” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, Süleyman Kitap Bağışı kampanyası için bir gurup arkadaşıyla Anlatan Meydanına vardığında götürdüğü kitaplar, bağışlamak istediği kitaplar son derece dikkat çekici, son derece simgesel değeri olan kıymetli eserlerdi. Süleyman, Yalvaçlı Yazarların eserlerini temin etmiş ve Yalvaç Cezaevi Kütüphanesi için ince bir düşünce, asil bir davranışla kampanyaya katılmıştı. Bağışladığı Kitaplar;


YALVAÇ ÖZLEMİ: Nazif KURUCU (Emekli Valimiz, Eski Milletvekili)
YALVAÇ AĞZI ve FOLKLORU: Mevlüt KARAOĞLAN (Emekli Öğretmen)
ERTUĞRUL’UN DEDESİ/CAN BORCU: Mahmut TOPBAŞLI (Şair ve yazar, Emekli Öğretmen)
MAKSADIMIZ MUHABBET: Halil TAKKAVCU ( Öğretmen, Isparta Halk Eğitim/Milli Eğitim Eski Müdürü, Kültür Bakanlığı Müşaviri)


       Benim kaç haftadır yazdığım yazılar muhatabını bulmuş, ete kemiğe bürünmüş, Anlatan Meydanında yüzümüzü güldürmüştür. Öncelikle kampanyayı düzenleyenleri, emek verenleri, kitap bağışı yaparak katkı verenleri ve gönlümüzün kültürel düşünceli, nazik kahramanı Süleyman Kocabaş’a en kalbi teşekkürlerimi gönderiyorum.


      “İnsan en büyük zenginlik kaynağıdır” diye boşuna söylememiştik, insanımızı tanıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde neleri başarır biliyoruz. Cümleye selam olsun Soylu Çehreler…

 
Etiketler: ANLATAN, MEYDANINDA, KİTAP, KAMPANYASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı