Diyetisyen Simge SÜNER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI
Yazı Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 19:04
 
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI
Diyetisyen Simge SÜNER
yalvacfm@hotmail.com
 
 
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI 
 
Virüslere, bakterilere, salgın hastalıklara karşı bizi koruyacak veya tedavi edecek mucize bir besin bulunmuyor.  Sağlıklı beslenme ve hijyen kurallarına uymak bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunan çok önemli maddelerdendir . Çocukluk çağında geçirilen hastalıklar ve uygulanan aşılar da bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
Sağlığımızı geliştirebilmek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmalıyız maddeler halinde inceleyelim: 
 
1- GÜNEŞTEN YETERİNCE YARARLANMAK
Güneş en iyi D vitamini kaynağı. Günlük alması gereken D vitaminini sağlayın. Genellikle kapalı alanlarda vakit geçirdiğimizden veya UV korumalı güneş kremlerinden dolayı daha az D vitamini almış oluyoruz. Bu nedenle, dışarı çıkamayan bireylerin bol miktarda D vitamini yönünden zengin yiyecekler yemeleri ve doktor önerisi ile günlük D vitamini takviyesi almayı düşünmeleri öneriliyor. Yumurta sarısı, yağlı balıklar, karaciğer gibi besinlere beslenmede yer açmak, D vitamini alımına destek olabiliyor.
 
2- SIVI GEREKSİNİMİN KARŞILANMASI
Yeterli miktarda su ve sıvı gereksinimi yaşamın devamı için gerekli. Ne kadar suya ihtiyacımız olduğu ise yaş, cinsiyet, kilo, boy, fiziksel aktivite ve çevre koşullarına (yani sıcak havalard daha fazla su içmeniz gerekecektir) bağlı değişiklik gösteriyor. Günlük alınması gereken su miktarı ortalama 30-35 ml/ kg şeklindedir.
 
3- SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİNİ YETERLİ MİKTARDA BESLENMENİZE EKLEYİN
Sebze ve meyve tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirmede harika besin gruplarıdır. İçerdikleri vitamin ve minarellerle bağışıklık sisteminize katkı sağlar. Rengarenk yaz meyveleri ve sebzelerini ortalama günde 5 porsiyon olacak şekilde beslenmenize ekleyebilirsiniz.
 
4- İYİ BİR UYKU 
Yetersiz ve kalitesiz uyku bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyecek faktörlerdendir. Günlük ortalama 8 saat kaliteli uyku uyumaya özen gösterin.
 
5- OMEGA-3 KAYNAKLARINA BESLENMENİZDE YER VERİN
Omega-3 bağışıklığı koruyan, enfeksiyonun çok daha fazla ilerlemesine engel olan hatta gerilemesini sağlayan önemli bir besin ögesidir. Bu nedenle haftada en az 2 balık, her gün koyu yeşil yapraklı sebze ve ceviz gibi çiğ kuruyemişlerden faydalanmak çok önemlidir
 
6- HAREKETİNİZİ ARTIRIN 
Fiziksel aktivite, ruhen ve bedenen kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunuyor. Özellikle dışarda yapılan sporların hem D vitamini açısından hemde oksijen alımı açısından daha önemli olduğunu unutmayın. Spor, mutluluk hormonu salgılanmasında çok önemli.
 
                                                                                                                   DYT. SİMGE SÜNER
 
 
Etiketler: BAĞIŞIKLIK, SİSTEMİNİ, GÜÇLENDİRMENİN, YOLLARI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı