Mahmut TOPBAŞLI İNSAN EN BÜYÜK ZENGİNLİKTİR
Yazı Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 12:43
 
İNSAN EN BÜYÜK ZENGİNLİKTİR
Mahmut TOPBAŞLI
yalvacfm@hotmail.com
 
 

     İNSAN EN BÜYÜK ZENGİNLİKTİR

   Şehirleri öne çıkaran özellikleri, tanıtımına vesile olan zenginlikleri vardır. Yalvaç deyince aklımıza birçok kültürel değerin yanı sıra tarihi bir sembol olarak koca çınar gelir. “Tarihi bir sembol” sözü belki “coğrafi bir sembol” olarak daha münasip görünür. Çınarın tarihimizdeki önemine binaen ve Yalvaç çınarının yaşına istinaden tarihi sembol demenin gururu vardır. Sosyal hayatımızdaki yeri ve etkileri sebebiyle de yeşerdiği, büyüdüğü, dal budak saldığı, yerini/coğrafyasını sevdiği, uygun iklim şartlarında asırlara yaslandığı mekân olarak coğrafi bir sembol gözüyle bakılabilir.

     Şehirleri öne çıkaran ve tanıtımına vesile olan zenginliklerin başında insan unsuru gelir. Şehirler kendisini yükselten omuzların üzerinde tanınırlar. Kucak açtığı insanların kendisini daha ötelere, yükseklere, yücelere taşımasını beklerler, isterler. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın BEŞ ŞEHİR’İ olmasaydı o şehirlerin tanınmışlıkları bu derece sanatlı ve edebi bir yaklaşımdan mahrum olacaktı. Çanakkale kendisinde can veren, kendisine can katan ve onu ayakta tutan şühedanın elleri üstünde durmaktadır ve hepimizin baş tacı bir mekân özelliğindedir. İstanbul Fatih’in kılıcı, Eyüp Sultan’ın duası, kültürel miras olarak bize intikal eden ne varsa onların müelliflerinin hatıralarında yani insan eseri değerlerle hayatiyetini devam ettirmektedir. Konya deyince aklınıza ilk önce sevginin hoşgörünün ve bunların kaynağı inancın abidesi olan mübarek Pir geliveriyor değil mi? Bursa’nın katma değeri olan büyükler Osman Gazi ile başlayıp Tanpınar’a kadar yıldız yıldız parlamaktadır. Diğer mekânlar için de insanı öne alan, şehirlerinin tanıtımına vesile olan örnekler çoğaltılabilir.

     Bu tanışma yazımızla Bismillah derken koca çınarımızı nazara verelim ve diyelim ki; “Görelim Mevlâ neyler/ Neylerse güzel eyler…

 


ÇINAR GÖLGESİNDE BİN YIL


Zamanı eskiten çınar dalları
Çağlar düğüm düğüm sır toprağımda
Huzur iklimine varır yolları
Dostluğun ateşi kor toprağımda

Selçuklu mülkünde eyleşir Kayı
Türklüğün nişanı ok ile yayı
 Körküler belinde zafer alayı
 Ceddimin izleri nur toprağımda

Yağız atlar Sultan dağda salınır
Miryekefalonla yurtluk alınır
Çınar gölgesinde bin yıl kalınır
Ezelden ebede dur toprağımda

Ata Yalvaç Bey’im zimmet makamı
Obaya oymağa hizmet makamı
Emir Ahmet şeyhim himmet makamı
Mânânın sultanı er toprağımda

Hamiteli yaslanınca Osman’a
Yükseldi talihi parlak devrana
Gülistan yürekli bunca insana
Zafer otağını kur toprağımda

Anamas’ta zirve şahin yuvası
Misk ü amber kokar gülce havası
Hoyrandan başlayan mümbit ovası
Dökülen yiğitçe ter toprağımda

Yiğitlik şanıdır yiğitçe sözü
Destanlar çağıyla buluşur mazi
Tarih aynasından yansıyan izi
En çetin sınavla gör toprağımda

Mahmut TOPBAŞLI

 
Etiketler: İNSAN, EN, BÜYÜK, ZENGİNLİKTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı