Mahmut TOPBAŞLI İNSANA DAİR – 2
Yazı Detayı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 08:03
 
İNSANA DAİR – 2
Mahmut TOPBAŞLI
yalvacfm@hotmail.com
 
 


İNSANA DAİR – 2

 

     Şehirleri öne çıkaran özellikleri, tanıtımına vesile olan zenginlikleri vardır. En büyük zenginlikse insandır vesselam… Demiştik ve sözü Yalvacımıza getirmiştik. 
     Yalvaç tarihi ile ilgili yapılan araştırmalar nasıl göğsümüzü kabartıyorsa, Yalvaç ağzı, Yalvaç dili, Yalvaç mutfağı gibi konular ilgimizi nasıl çekmişse, asıl bunların sahibi, üreticisi yaşatıcısı insan konusu da o derece ilgiyi hak ediyor. 
      Konuyu sevimli bulan, “ben de düşünüyordum böyle bir şey” modunda olan yerli ve milli bir akıl mutlaka vardır Yalvacımızda… Bizimkisi sade suya tirit, yavan bir hatırlatma mesabesinde sesli bir düşünmedir. Konu ciddiyetle araştırılması gereken bir araştırma konusudur. Gerçek bir araştırmacıya/araştırmacılara, amatör bir ruhla şehrini öne çıkarmak isteyen gönüllü profesyonellere ihtiyaç duymaktadır. Formüle edersek “Amatör bir ruh, profesyonel bir çalışma…” Amatörlük sevgide, memleket sevgisinde olacak. Köklerine ve o köklerin bağlı olduğu toprağa gönülden bağlı meraklı bir ruh… Ama çalışmalar mutlaka akademik düzeyde ve profesyonelce…
     Yöntem zamanla şekillenir. Kategorik yaklaşımlarla zamana yayılır, iş bölümüne dönüşür ve kervan yolda düzülür. İnsan unsuruna yaklaşım çoğumuzun zihninde “fayda” noktasında kıvılcımlanıyor. Bu noktadan bakmak baştan faydasız… “O mu? Ne faydası oldu ki memlekete?” çiğliğindeki girizgâhtan çıkıp, “bir çivi bile çakandan Allah razı olsun” olgunluğuna ulaşmalıyız. İçeridekiler birbirini tanıyor ama dışarıda nice değerlerimiz var ki nice hizmetlerle Yalvacımızın adını bayrak bayrak dalgalandırıyorlar. Kimler mi?.. Doğuş BALBAY mesela, Yalvaç URAL mesela, Yusuf BÜYÜKBOYACI mesela, Zafer KARAER mesela… Ve daha niceleri…
      Yazımın buraya kadar olan bölümünü birkaç ay önce yazmış, sosyal medyada paylaşmış ve sizlerin dikkatine sunmuştum. Sade suya tirit demiştim ya aynen öyle oldu. Sinek vızıltısı gibi bile duyulmadı. Ne demek istiyorsun sen? Nasıl bir şey yapmalıyız diyen çıkmadı. Kültür elçisi gibi gördüğümüz ve kurduğu yerel köprülerle gönüllerimizi okşayan kişiler bile farkında olmadı. Hâlbuki “Yalvacımızın Kültür /Edebiyat Adamları” başlıklı bir çalışma yapmak istiyorlardı. Arayıp, danışmışlardı. Ben asıl onlara pas attığımı düşünerek küçük bir girizgâh yapıvermiştim. Mesele “Çay Yolu” gibi sürüncemede kaldı. Demek ki her şeyin bir vakti var. 
     Bu mealde YALVAÇ KENT ARAŞTIRMALARI dikkate değer bir çalışma. Bilimsel yanı öne çıkan, akademisyen yazarların amatör çabaları başlangıç sayılabilir. Değişik konularda Yalvaçla alakalı 18 makaleden oluşuyor KENT ARAŞTIRMALARI… Konu başlıkları içinde sadre şifa olanları dikkatinizi çekebilir.  Mesela ŞEHİR MARKALAŞMASI BAĞLAMINDA YALVAÇ’IN DEĞERLERİ yazısını ve YALVAÇ’TA BOŞ ZAMAN ETKİNLİKLERİNE ÇINARALTI ÜZERİNDEN SOSYOLOJİK BİR YAKLAŞIM incelemesini merak etmedim değil. Hasip kardeşim veya başka ilgililer bu merakımı gidermenin jestini sunabilirler.
      Devamında sanata kültüre, insana dair araştırma ve yazılarla kervan yürüyebilir ümidindeyim. 
     Görelim Mevlâ neyler/Neylerse güzel eyler…

Mahmut TOPBAŞLI

 

 
Etiketler: İNSANA, DAİR, –, 2,
Yorumlar
Haber Yazılımı