Mahmut TOPBAŞLI KORONA GÜNLÜKLERİ – 3
Yazı Detayı
02 Haziran 2021 - Çarşamba 20:56
 
KORONA GÜNLÜKLERİ – 3
Mahmut TOPBAŞLI
yalvacfm@hotmail.com
 
 

KORONA GÜNLÜKLERİ – 3

 

        Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan korona adlı virüsü kovalamaya devam ediyoruz. (yoksa o mu bizi kovalıyor?) Virüs zaman içinde bize neleri hatırlattı bir bakalım. 
        Öncelikle güçsüzlüğümüzü, acizliğimizi, kulluğumuzu hatırlattı bence. Gözle görülemeyecek kadar küçük, tartılamayacak kadar hafif, fark edilmeyecek kadar kurnaz, kısa sürede ölüme götürecek kadar tehlikeli bir varlık karşısında aciz bir kul olduğumuzu hatırladık.
        Tedbir almayı, pervasızlıktan sakınmayı, kurallara uymayı, dayanışmayı, dayanışma ruhumuzu hatırladık. Türk milleti olarak genlerimizde bulunan birlik ve beraberliğimizi, el ele vermeyi hatırladık. “İmkânın varsa bırak, ihtiyacın varsa al” sloganıyla yardımlaşmayı hatırladık. İhtiyaç sahiplerine ulaşmanın binbir yolunu keşfederek yeni kapılar araladık.
      Önemsemediğimiz küçücük şeylerin ne dar önemli olduğunu ve o küçük şeyleri hayatımıza katarak, hatta merkezimize alarak mutlu olmayı hatırladık. 
      Hizmet üreten meslek erbaplarına sahip çıkmanın, önem vermenin, alkış tutmanın güzelliğini hatırladık. Başta sağlık çalışanlarımıza olmak üzere minnet duygumuzun varlığını hatırladık. Çiçekler uzattık, pastalı kutlamalar yaptık doktorlarımıza, polislerimize, destek guruplarımıza…
      Dayanışma ruhu evden eve, evden dışarıya, bütün memlekete dalga dalga yayıldı. Evde diktiğimiz maskeler ilk günlerin en değerli hediyesi oldu. 65 yaş üstü için ihtiyaç karşılama koşturmacaları bir ibadet titizliğinde gerçekleşti. Tarla bahçe ekim dikim işlerine jandarma destek verdi. Hatırladığımız böyle bir dayanışma ruhuydu. 
       Aile bağlarımız güçlendi. Aile içinde bireylerin birlikte zaman geçirme seansları unutulmuşlukların ilacı oldu. Bu mevzuda nice nükte, nice espri üretildi. Dışarı çıkmaması için annesini evine kilitleyen, sonra da tatlı dille neden evde kalması gerektiğini anlatmaya çalışan evlatların görüntüsü hepimizi gülümsetti.
       Küçük şeylerin de ne kadar değerli olduğunu hatırladık.
       Aile fertleriyle doyasıya kucaklaşabilmenin, evlatları doya doya öpebilmenin ne kadar kıymetli olduğu da salgın günlerinde bir kez daha hatırladık. Çocuklarla güneşli güzel bir havanın tadını çıkarmak, kalabalık bir caddede yürüyüş yapmak gibi basit şeylerin bile ne kadar kıymetli olduğu bir kez daha anladık.
     Evde üretmeyi hatırladık. İmkânlar ölçüsünde dışarı çıkmadan neler yapabileceğimizi hatırladık. Herkes kendi ekmeğini evde üretebileceğini, küçük tamiratlarını kendisinin yapabileceğini hatırladı. Örgü ve dantel becerilerimizi hatırladık. Ev içi tıraşla berberliğimiz aklımıza geldi.
      Tabiata verdiğimiz zararı gördükçe, doğayı da rahat bırakma, onun kendi yaşama kurallarına bırakılması düştü aklımıza. Hava temizlendi, su /deniz temizlendi, parklar/ bahçeler, dağlar ormanlar nefes aldı. Doğayla barışmayı hatırladık. Kuşlar balıklar ve diğer canlılar bizsiz bir hayatın keyfine vardı. Onlara bu keyfi, bu rahatlığı sağlamanın elimizde olduğunu hatırladık. 
       Daha neler neler hatırlattı bize şu küçücük virüs. Düşünmeye davet etti belki de.  
       Ama bu virüs her halükarda bir musibet, bir tehlike… Başa çıkıp, ondan kurtulmak zorundayız. Bunu da bir dua ile ifade edelim.

 

EL AÇALIM RABBİMİZE

Metanet ver, bugünleri 
Atlatalım yüzakıyla
Koronanın pis ödünü
Patlatalım yüzakıyla

 

Takıp yüze poşuları
Hapsedelim hapşuları
Gıpta eden komşuları
Çatlatalım yüzakıyla

 

Dinleyerek hekim sözü
Milletimin gülsün yüzü
Dağımızda koyun kuzu 
Otlatalım yüzakıyla

 

Kara günler geçsin bir bir
Dilimize dolsun zikir
Âlimlerden nice fikir
Çıtlatalım yüzakıyla

 

Sen rahmansın rahmet gönder
Şifadan bir buket gönder 
Ağzımızın tadını ver 
Tatlatalım yüzakıyla

 

Ölçüp biçtik boyumuzu
Aydın eyle ayımızı
Yudum yudum çayımızı
Kırtlatalım yüzakıyla

 

 

Mahmut TOPBAŞLI

 
Etiketler: KORONA, GÜNLÜKLERİ, –, 3,
Yorumlar
Haber Yazılımı