Diyetisyen Simge SÜNER VÜCUTTAKİ ÖDEMİ AZALTMANIN YÖNTEMLERİ
Yazı Detayı
04 Haziran 2021 - Cuma 19:18
 
VÜCUTTAKİ ÖDEMİ AZALTMANIN YÖNTEMLERİ
Diyetisyen Simge SÜNER
yalvacfm@hotmail.com
 
 
 
     VÜCUTTAKİ ÖDEMİ AZALTMANIN YÖNTEMLERİ 
 
 
     Sıcak havalar yaklaşmaya başlarken bu dönemde en çok şikayet edilen konuların başında ödem geliyor.  Danışanlarımdan sıklıkla tartıya çıktım bir günde 2 kilo fazla geldim, ayaklarımda çok fazla şişlikler oldu, ayakkabılarım ayağıma olmuyor, yüzüğüm parmağıma girmiyor gibi cümleler oldukça duyuyorum. Peki nedir bu ödem? Ödem vücutta sıvı birikmesidir. Özellikle kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Hücre içi sıvı ile hücre dışı sıvının yer değişmesi olarak bilimsel olarak da tanımlanabilir. 
     Sıcak havalar, uykusuzluk, hormonel değişimler (gebelik, regl dönemi), uzun süren yolculuk sonrası, tuzun fazla tüketimi, karbonhidrattan zengin beslenme, çay ve kahvenin fazla tüketimi, yetersiz su tüketimi, fazla alkol alınan dönemler, turşu, paketli gıdalar, kilo fazlalığı, stres, hareketsizlik ödeme sebep olabilen başlıca sebeplerdendir.  
     Ödemden kurtulabilmek için öncelikle ödemin sebebi tespit edilmelidir ve ona göre bir çözüm yolu arayışına geçilmelidir.
 
ÖDEMDEN KURTULMAK İÇİN TAVSİYELER
 
- Günlük olarak yeterli su içtiğinizden emin olun. Günde kilogram başına 30-35 ml su içmeniz yeterli olacaktır. 
- İdeal kilo aralığında yer almaya özen gösterin, fazla kilo dolaşım sisteminizin yavaşlamasına ve vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına yol açar.
- Düzenli fiziksel aktivite yapmaya çalışın. Egzersiz dolaşım sistemi için uyarıcıdır ve sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olur.
- Bacaklarda gün içinde oluşan ödemi önlemek için uzun süre ayakta kalmamak, oturduğunuz zamanlarda bacak bacak üstüne atmamaya özen göstermek 
- Günde 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Düzenli uyku metabolizmanızın daha iyi çalışmasına katkı sağlar.
- Tuz tüketiminizi günde 5 gr (yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı) geçmeyecek şekilde almaya özen gösterin. Tuz içeriği yüksek olan salamura besinler, turşu, et-tavuk suyu tabletleri gibi besinlerden uzak durun.
- Karbonhidrat tüketiminizi azaltın. Pirinç pilavı, beyaz makarna, beyaz ekmek, sofra şekerinden uzak durmaya gayret gösterin. Basit karbonhidrat kaynakları yerine kompleks karbonhidrat kaynaklarına yönelin.
- Meyve ve sebze tüketiminizi artırın.
 
     Kiraz, ananas, salatalık, kabak, maydanoz, semizotu gibi besinler ödem atarken en büyük yardımcılarımızdandır. Ananas, içerdiği bromelain sayesinde ödem atmaya destek olan çok faydalı bir meyvedir. Ananasın orta kısmında bulunan sert ve yenilemeyen çubuk ise ödem atmada daha etkildir, suyunuzun içerisine eklemeniz ödem atmanıza katkı sağlar.
     Yazın en sevilen meyvelerinden olan kirazın ise saplarını kesinlikle atmayın. Kiraz saplarını kaynatıp kiraz sapı çayı olarak günde bir fincan tüketebilirsiniz. 
     Herhangi bir mide probleminiz yoksa sabah uyandığınızda bir bardak suyun içerisine birkaç damla limon sıkıp içmeniz de ödem probleminize iyi gelicektir. 
     Salatalarınızda semizotu ve maydanoza da yer vererek veya kahvaltılarınıza ekleyerek ödem atmanıza destek olabilirsiniz.
 
 
ÖDEM ATIRRICI SU TARİFİ
 
MALZEMELER
 
1.5 Litre su
Yarım yeşil elma
1 adet salatalık
Yarım limon
1 adet tarçın çubuğu
 
Elma, limon ve salatalıkları dilimleyip tarçınla birlikte suya atın. Bu suyu tüm güne yayarak tüketebilirsiniz. 
 
 
                                                                                                           DYT. SİMGE SÜNER 
 
Etiketler: VÜCUTTAKİ, ÖDEMİ, AZALTMANIN, YÖNTEMLERİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı