Prof Dr Zafer KARAER “YAŞASIN CUMHURİYET”
Yazı Detayı
28 Ekim 2021 - Perşembe 17:40
 
“YAŞASIN CUMHURİYET”
Prof Dr Zafer KARAER
yalvacfm@hotmail.com
 
 

 

Değerli Okur,

 

“YAŞASIN CUMHURİYET”

 

CUMHURİYETİMİZİN 98. YILI KUTLU, MUTLU VE DAİM OLSUN…

 

             O büyük önder, O yüzyılın dehası, O yüzyılın lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK: “Çağdaş bir Cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, yaşamın nereye bağlı olduğunu bilmesi demektir” söylemi ile insan, millet ve devlet kavramlarının cumhuriyetle kazanılacağına işaret etmiş…

 

…Ve 98 Yıl Önce; 28 Ekim 1923’te;

 

             "EFENDİLER; YARIN CUMHURİYET İLÂN EDECEĞİZ!.."  tarihi sözleri ile süreç başlamış.. Ertesi gün Mecliste: “Efendiler, Meclis'çe Cumhuriyet kararı 29/30 Ekim 1923 gecesi saat 20.30'da verildi. On beş dakika sonra, yani 20.45'te Cumhurbaşkanı seçildi. Durum, aynı gece bütün memlekete bildirildi ve her tarafta gece yarısından sonra yüz bir pâre top atılarak ilân edildi.” sözleri ile CUMHURİYET ilan edilmiştir..

 

                Yine Nutuk’ta: “Yurttaşlarım az zamanda çok ve büyük işler yaptık… Yapılan işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir” söylemleri ile; 1915'den 1923'e kadar geçen 8 yıl gibi çok az sürede emperyalist devletlere karşı; Çanakkale’de başlayan, Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas’ta temeli atılan ve Ankara’da TBMM ile inşa edilen; Sakarya ve Büyük Taarruz savaşları ve de İzmir’in kurtuluşu ile taçlandırılarak, bağımsız bir devlet, bir cumhuriyet devleti kurulmuştur.

 

                  Bize bu en büyük değer CUMHURİYETİMİZİ armağan ve emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere silah ve fikir arkadaşlarını ve de bugüne kadar "Cumhuriyet" yolunda yürüyenleri, koruyanları, sahip çıkanları, uğrunda şehit düşenleri ve gazi olanları en derin, en içten duygularla, saygıyla minnetle, şükranla ve rahmetle anıyorum..

 

                 Yazımı Cumhuriyet ile ilgili, Cumhuriyetin bendeki anlamı ve ben de yarattığı heyecan ve şevkin bir yansıması olarak yazmaya çalıştığım bir şiirle bitirmek istiyorum:

                  

                

CUMHURİYET

 

Kimsesizlerin Kimsesi

Demokrasinin Şifresi

 

Milletin Milli İradesi

Adaletin Adil Terazisi

 

Halkın Gür Sesi

Hürriyetin Hür Nefesi

 

İstiklalin Güvencesi

İstikbalin Aydınlık Meşalesi  Z.K

 

             Selam, sevgi ve saygılarımla. .Zafer KARAER

 
Etiketler: “YAŞASIN, CUMHURİYET”,
Yorumlar
Haber Yazılımı